Csodálatos Puglia – útiterv, képgaléria – 1. rész
Amikor olaszországi nyaralásban gondolkodunk, a többségnek rögtön Róma, Milánó, Nápoly, az Amalfi-part és Capri, Toszkána, esetleg Szicília vagy az északi hegyek jutnak eszébe. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az olasz csizma sarkában hihetetlen látnivalók és üdítő hangulat várja az oda utazót.
Azt most engedjük el, hogy a fapados légitársaság vagy a helyi autókölcsönző milyen alacsony színvonalon teljesített és azt is, hogy az ott töltött bő egy hétből sikerült erős 3 napot talpon betegeskedni kissé. Koncentráljunk arra, amit ez a régió objektíve nyújtani tud. Hirtelen felindulásból egy kedves ismerősömmel 2023 december 31-én este vágtunk neki az útnak, könnyen elérhető pálmafákat szerettünk volna látni a hideg téli táj helyett. Na meg nem tagadom, nem vonz már, hogy éjfélkor, részegekkel körülvéve, pancsolt piát fogyasszak dupla áron a tömegben, valamelyik színvonaltalan pesti vendéglátóipari egység tumultusában.
Nem meglepő módon a Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtér viszonylagos kihaltságról tanúskodott, Szilveszter este így nem kellett a tömeggel hömpölyögni.
Szűk másfél órás repülőút után szálltunk le Bari-ban. Kis reptér, a tömegközlekedés az ünneplés miatt addigra már leállt, így külön busszal vittek a belvárosba. Fél órával éjfél előtt estünk be a főtérre, ahol koncertek közepette ért minket az új év. Kissé fura, hogy nem volt olasz himnusz, egyből bulizenével indítottak, ez – a magam egyébként nemzeti jellegű gondolkodásával – számomra kissé illúzióromboló volt. Éjszakai körséta, majd zuhanás az ágyba. Első vendéglátónk mentőorvosként dolgozik, aki épp szolgálatot teljesített Szilveszter éjjelén, így hajnali 1-kor a mentőautó mellett az utcán vettük át a szállás kulcsát.
Újév első napján a lencseevés elmaradt, ugyanakkor egész napos – enyhén felhős – napsütés mellett 18 fokban tekintettük meg Bari városát. Az egész régióra jellemző az emberek általános nyugodtsága, valamint, hogy a legkisebb, legeldugottabb templom is (belül) gyönyörű. Bari városára egy nap elég, de annyi nem árt a lényegi látnivalók megtekintésére, ha egész nap talpalunk. Érdemes a helyi specialitásnak számító, több színben kapható fül alakú tésztát is megkóstolni (orecchiette). Január 2-án reggel aztán vissza a reptérre, hogy korábban vágyott autónkat valóban kibérelhessük és nekiindultunk a környéknek, aktívra tervezett utazás formájában.
Polignano a Mare neve sokak számára ismerősen csenghet. A tengerparti, meredek sziklafalra épült, fehérre festett házaitól pompázó óváros, a hasadékban elhelyezkedő strand (Lama Monachile), valamint a völgyön átívelő kőhíd (mely még az egykori római út maradványa) ikonikus, kihagyhatatlan látványt nyújtanak.
A város körül sok hajós túrát szerveznek, ahonnan a sziklákba mélyedő tengeri kőbarlangok is jól megfigyelhetők.
Estére aztán Monopli városáig jutottunk, sétával zártuk a napot. Az ünnepi időszakra való tekintettel előszeretettel alkalmaztak fényfestést, régi templomokkal és erődítményekkel pedig a környék majd minden településén találkozhatunk. Puglia régióban ez az egyik kifejezetten hangulatos tengerparti város, mely az ismert társasjátékkal (Monopoly) csak véletlen névhasonlóságot mutat. Barokk székesegyháza, a régi kikötő, valamint a fehérre meszelt házak között megbúvó hangulatos éttermek és kávézók mind igazi turista-csalogatók.
Január 3-a, szerda. Cikkemben szereplő állomásokat és sorrendet egyébként a Puglia régióba utazni készülőknek is jó szívvel ajánlom.
Castellana Grotte / Castellana-barlangok egy óriási, látogatható cseppkőbarlang-rendszer, ahol napjában többször, idegenvezetéssel sétálhatjuk be a csodás járatokat. Lenyűgöző a barlang mérete, melyet 1938-tól kezdtek részletesen feltárni.
Később Alberobello városának egyedi kis kőházai között töltöttük a délutánt. A kúp alakú, (anno) kötőanyag nélkül épített épületek ma a világörökség részét képezik. Cirka ezer van belőlük és létezésüket egy az 1600-as évekbeli királyi rendelet kijátszásának köszönhetik. A trulli házak lakói mindenféle kézművességgel foglalkoznak (melyről a háztetőre festett szimbólumok tanúskodnak), ideális légkört teremtve a csecse-becse vásárláshoz. Napi lényegi tevékenységünk közé tartozott még az ebéd a főtéren, bevásárlás a patikában és a kis karácsonyi vásár megtekintése.
Érdemes elolvasniFelfedezés a szavannák világában, Namíbia 1. rész – képgaléria
Ránk esteledett, mire Ostuni városába értünk. A dombtetőre épült település gyönyörűen ki van világítva, hangulatos utcáit bejárva utcazene kísérte sétánk. Óvárosában nyüzsgő forgalommal, peremén csodás kilátásra számíthatunk. Éjjel Brindisi-ig jutottunk, ahol szállásfoglalást követően még egy késői városi barangolás belefért.
Brindisium az egykori Római Birodalom híres kikötőjeként lehet ismert a történelemkönyvekből. A város kikötőjébe futott be a Rómával összekötő, Capua városát is átszelő híres ókori útvonal, a Via Appia, melyet a „hosszú utak királynőjének” neveztek. A kikötőnél ma is áll két eredeti római oszlop, hirdetve az egykori birodalom nagyságát. A város emellett is számos élményt kínál, hasznos volt nappal is végig járni. Van középkori körtemploma és Benito Mussolini által felújított emlékmű is. Erődjét ma is katonai célokra használják, különleges hangulatú város.
Következő cikkemben innen folytatjuk..
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban